GASTRONOMİ MÜZESİ PROJESİ KABUL EDİLDİ

GASTRONOMİ MÜZESİ PROJESİ KABUL EDİLDİ

Gümüşhane Balediyesi tarafından Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansına Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında sunulan , alınan hibe bakımından en yüksek bütçeli projelerden biri olma ve geçen tek proje  özelliği  taşıyan “Gastronomi ve Kültür Müzesi” projesi sözleşmesi imzalandı.

Belediye Başkanı Ercan ÇİMEN yaptığı açıklamada  “ Halkın çoğunluğunun hayvancılıkla uğraştığı İlimizde  coğrafya dağlık olduğundan tarıma elverişli araziler ve alanlar sınırlıdır. Tarım alanlarının azlığı ve nüfus artışı kırsal alanlarda yaşayan genç nüfusun kente göçünü hızlandırmakta kentte işsizlik oranı artmaktadır. İlimizin ekonomik olarak canlanmasının tek yolu turizmdir.

Son yıllarda özellikle TV yemek programları ve yarışmaları vasıtasıyla Gastromi turizmi ön plana çıkmaya başlamış gençler özellikle kadınlar bu alana ilgi duymaya başlamıştır. Bu kapsamında projenin amacı, gastronomi kültür müzesi ve yöresel yemek ustaları yetiştirmek olarak belirlenmiş olup hem istihdama hem ilimizin yemek kültürünün tanıtılmasına katkı sağlanması hedeflenmiştir.

Projemiz ile; Eskişehir / Süleymaniye mahallesindeki Zeki Kadirbeyoğlu konağı Gastronomi ve Kültür Müzesi olarak işlevlendirilecek - İnteraktif müzeye ait konak bahçesinde açık alan peyzaj düzenlemesi  inşaatı yapılacak , Yöresel yemek atölyesi ve kursu , Turizm Sektörü ara eleman yetiştirme kursu oluşturulacak ,  yöresel yemek konularında 4 adet tanıtım belgeseli çekilecek kursu bitirenler sertifikalandırılacak başarılı 8 kişi istihdam edilecektir.”  Dedi.

Projeyi hazırlayan Avrupa Birliği Büro Sorumlusu Erkan Duman ise  interaktif Gastronomi ve Kültür Müzesi nin ilimizde bölgemizde  bir ilk olacağını vurgu yaparak “ Gastronomi turizmi, içinde barındırdığı tüm sanatsal ve bilimsel unsurlarla yiyecek- içeceklerin tarihsel gelişme sürecinden başlayarak tüm özelliklerinin ayrıntılı bir biçimde anlaşılması, uygulanması ve geliştirerek günümüz şartlarına uyarlanması çalışmalarını kapsamaktadır. Projemiz, Ulusal düzeyde ve tematik bağlamda rekabet edebilirlik, turizm güzergahlarının ve girişimlerinin başarılarını sürdürebilmeleri, uzun vadede fayda sağlamaya devam edebilmeleri için tasarlanan politikaların yerelde uygulanabilirliğini, ziyaretçilerin yerelde kalış süreleri, harcama oranını çoğaltıcı önlemleri destekleyerek, turizmin ev sahibi destinasyona katkı, mesleki uzmanlaşma, ücret ve hizmet kalitesini iyileştirilerek turizm ile yaratılan yerel istihdamın kalitesini arttırma, kırsal alanların kalitesini muhafaza etmek, iyileştirmek çevrenin fiziki ve görsel açıdan bozulmasını önleme gibi alanlarda etkisi söz konusudur.” dedi