Yöresel yemek yarışmaları yapıldı

Yöresel yemek yarışmaları yapıldı

Gümüşhane’de bu yıl 24.sü düzenlenen Uluslararası Kuşburnu, Pestil, Kültür ve Turizm festivali kapsamında yemek, pestil, pekmez ve kuşburnu yarışması yapıldı.

Valilik ve Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen festivalin ikinci ve son gününde Gençlik Merkezinde vatandaşlar tarafından yapılan ve ilk üç dereceye girenlerin Belediye tarafından altınla ödüllendirildiği en güzel yemek, dut pekmezi, dut pestili ve kuşburnu marmelatı yarışmaları yapıldı.

Jüri üyelerinin belirlenen kriterler eşliğinde seçimini gerçekleştirdiği yarışmalara yoğun bir katılım olurken, pekmez ve kuşburnu marmelatı yarışmasında jüri üyesi Doç.Dr. Oktay Yıldız tarafından bilimsel cihazlar kullanıldı.

Etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Ercan Çimen, festival boyunca çeşitli etkinlikler düzenlediklerini altın kalpli insanların şehri Gümüşhane denilince insanının ardından kuşburnu, pestil ve kömenin akla geldiğini hatırlatarak programa katılan herkese teşekkür etti.

Devam eden yarışmaların yanısıra Trabzon, Mersin ve Erzurum’dan gelen ve Gümüşhane halk oyunları topluluklarının gösterileriyle birlikte 40 çocuğun sünnet olduğu sünnet şöleni de aynı yerde gerçekleştirildi ve çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

Yarışmalara çorba kategorisinde 8, yemek kategorisinde 7, tatlı kategorisinde 8, kuşburnu marmelatı kategorisinde 27, dut pestili kategorisinde 9, dut pekmezi kategorisinde 14 yarışmacı katıldı.

Yemek yarışmasında 'Gendime pilavı' ile Şule Akhan, tatlı yarışmasında 'Burma bülbül yuvası' ile Nesrin Kadakal, çorba yarışmasında 'Arpa yarması çorbası' ile Şule Akhan, dut pekmezi yarışmasını Nurhan Şahinöz, pestil yarışmasını Eraslan Doruk, kuşburnu marmelatı yarışmasını MenşureKaraçengel birinci oldu.

Öte yandan Gümüşhane'de düzenlenen "Uluslararası Kuşburnu-Pestil-Kültür ve Turizm Festivali"nin son gününde, tasarımcı Ayşegül Öznur Parlak'ın hazırladığı, kentin marka ürünlerinden kuşburnu işlemeli gelinlik katılımcılardan ilgi gördü.