24. Kuşburnu Pestil Kültür ve Turizm Festival açılışı yapıldı

24. Kuşburnu Pestil Kültür ve Turizm Festival açılışı yapıldı

Gümüşhane Valiliği ve Gümüşhane Belediyesi ortaklığında bu yıl 24'üncüsü düzenlenen festival kapsamında merkeze bağlı Tekke köyünde 1974 yılında kurulan ve ülkenin meyve suyu sektöründe bilinirliği yüksek markalarından birisi olan GÜMÜŞSU fabrikasına açılış törenin ardından, Sema Doğan yaşam alanında Sayın Valimiz Okay Memiş, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, AK Parti İl Başkanı Av. Celalettin Köse ve protokol üyeleri festival meşalesini yaktı.

Sema Doğan Yaşam Alanında festival meşalesinin yakılmasının ardından gerçekleştirilen programda konuşan Valimiz Sayın Okay Memiş, “Gümüşhane artık geleceğe umutla bakan bir ilimiz. Özellikle bugünlerde ekonomik saldırı altında olduğumuz dönemde istihdam oluşturacak projelere devam ediyoruz. Bu kente emek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş ise şehirlerin kimlik ve karakterlerinin, geçmişleri ve kadim tarihleri olduğunu hatırlatarak, “Gümüşhanemiz bu noktada önemli bir konuma sahiptir. Gümüşhane bu coğrafyada asırlarca Müslümanların ve gayrimüslimlerin bir arada yaşatabilme erdemini göstermiş bir şehirdir. Bu festivaller

Festival kapsamında daha sonra Harşit Şiir Akşamları, AkdemisyenŞair  Talat Ülker moderatörlüğünde yapıldı. Şairler Canan Çolak, Süleyman Demir, Abdulnasır Kımıl oğlu, Kenan Yavuzarslan, Mehmet Yaşar Genç, Ali Kemal Mutlu, Hatice Tarkan Doğanay, Selami Şimşek, Zekeriya Çavuşoğlu, Osman Nebioğlu (Hışır Osman) tarafından dinleyicilere çeşitli şiirler okundu. Gecede ayrıca AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş'ta bir şiir okudu.

Harşit Şiir Akşamları  Sayın Valimiz ve protokol üyeleri tarafından katılımcılara paket takdimi ile sona erdi.

Şenliğin ikinci gününde Gençlik Parkında Pekmez, bal ve yöresel yemek yarışmaları yapılacak. Yöresel Sanatçıların sahne alacakları konserlerden sonra akşam yapılacak final konserinde Sinan Akçıl sahne alacak.