6. Gümüşhane Turizm ve Kültür Festivali Başladı

6. Gümüşhane Turizm ve Kültür Festivali Başladı

Gümüşhane Valiliği ve Ankara Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) tarafından, bu yıl 6.’sı düzenlenen “Gümüşhane Turizm ve Kültür Festivali” etkinliklerinin açılışı yapıldı.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ, Valimiz Sayın Okay Memiş, TBMM İdare Amiri Ahmet Gündoğdu, 26. Dönem Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Gümüşhane Ak Parti Milletvekillerimiz Hacı Osman Akgül ve Cihan Pektaş, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Eski Adalet ve Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu, Eski Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, bürokratlar, STK temsilcileri, davetliler ve çok sayıda hemşerimiz katıldı.

Ankara GÜDEF Başkanı Hamdi Aslan’ın konuşmasının ardından konuşan Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane’nin marka kent olma yolunda ilerlediğini ifade ederek, “Gümüşhane’miz son yıllarda hükümetimizin ve belediyemizin yaptığı çalışmalar sonucunda adeta bir cazibe merkezi haline geldi. Son 16 Yılda şehrimize sayısız eserler kazandırıldı. Geleceğe artık güvenle bakan modern bir Gümüşhane’nin yolu açıldı” dedi.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş da, Gümüşhane’nin kalbinin 5 gün boyunca Ankara’da atacağını kaydederek, “Gümüşhane’nin kültürünü tanıtmak için buradayız. Hemşerilerimiz burada şehirlerinden gelen, özlemini duyduğu her şeyi bulabilecekler” diye konuştu.

Gümüşhane’nin güzelliklerinin anlatmayla bitmeyeceğini ifade eden AK Parti Gümüşhane Milletvekili Osman Akgül ise,” Bütün vatandaşlarımızı tarihi, kültürel ve doğa alanlarımızın olduğu yerlere gelmelerini bekliyoruz” dedi.

TBMM İdare Amiri Ahmet Gündoğdu da, hak ve batılın savaşının kıyamete kadar süreceğini ifade ederek, “Ülkemiz yakın zamansa çeşitli badireler atlatmıştır. İnşallah gelecekte ülke olarak daha güçlü olacağız” ifadelerini kullandı.

Vali Memiş ise, tanıtım günlerinin Gümüşhane’nin tanıtımına önemli katkı sağlayacağını kaydederek, “İlimizin tanıtımına önemli katkılar sağlayacak olan etkinliğimizin, aynı zamanda Ankara’da yaşayan siz değerli Gümüşhaneli hemşerilerimizin memleket özlemlerini bir nebze de olsa hafifletmesine yardımcı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ da yaklaşık 10 gün önce Gümüşhane’de olduğunu hatırlatarak, “Siyaset akademisi için Gümüşhane’de ilk derste Gümüşhaneli kardeşlerimle beraber oldum. Ve bu ziyaretim de bir kez daha gördüm ki, Gümüşhane’miz her geçen gün yeni bir ilerleme kaydediyor. Şehir mütevazı bir şehir ama tertemiz insanlarıyla, şehirde sunulan hizmetleriyle gerçekten yaşanılası bir şehir. Aslında büyük şehirlerde yaşayanların başlarını dinlemek istedikleri, gönüllerini dindirmek istedikleri zaman koşup gidebileceği şehirlerimizden birisi. Topraklarımızda birbirine çok benziyor. Topraklarımız çok sayıda insanı barındırabilecek büyüklükte değil. Dolayısıyla nüfus arttıkça başka şehirlere özellikle büyük şehirlere göçler var. Lakin son senelerde özellikle yaz mevsiminde Gümüşhaneliler memleketlerine dönüyorlar. Köylerimizde Allah’a çok şükür daha yaşanılası hale geldi. Bu seferki gidişimde bir kez daha şehirdeki sinerjiyi gördüm. Değerli Valimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlığımız, rektörlüğümüz topyekun şehirdeki ticaretle uğraşanlarımız, esnaflarımız şehrin kalkınması ve bu huzur ortamının sürekliliği için el ele vermiş gayret ediyorlar. Gerçekten iftihar edilecek bir durum. Bir yerde bir Gümüşhaneli görüp de o Gümüşhanelinin sizi utandıracağı bir durumla karşılaşamazsınız. Çalışkanlığıyla, dürüstlüğüyle gittiği her yere mühür vurma kabiliyetiyle tanıyor hep Gümüşhanelileri. Aslında bir Erzurumlu olarak sizlerde biliyorsunuz ki biz Gümüşhanelileri Bayburtlulardan, Bayburtluları Erzurumlulardan ayırmayız. Kültürümüz, yediğimiz-içtiğimiz, oynadığımız oyunlar, çaldığımız çalgılar hep aynı. Şükürler olsun ki Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın büyük basiretiyle şehirlerimiz birbirine çok daha yakınlaşıyor. Yeni Zigana Tüneli, Vauk Tüneli, Kop Tüneli’nin Trabzon’la Erzurum’u, Gümüşhane’yle Erzurum’u adeta aynı mekanda yaşayan şehirler haline getirdiğini belirten Sayın Başbakan Yardımcımız,” Sadece yaz mevsiminde değil kış mevsiminde de ulaşımı kolay bir şekilde sağlayacak. Bu aslında şehirlerimizin kalkınması açısından da mükemmeldir. Cenab-ı Allah bu güzelliğinizi birlikteliğinizi layık kılsın. Kardeşlik hukukumuzu güçlendirsin" diye konuştu.

Afrin’de kahraman yavrularımız bütün dünyaya bir hak mücadelesi terörle mücadele nasıl yapılır öğrettiğini belirten Akdağ, “Bugün bazı batılı ülkeler haksızlık yapmaya gerçekleri ne kadar saptırmaya çalışırlarsa çalışsınlar, bütün dünya biliyor ki çok yüksek bir askeri operasyon kabiliyeti, çok güçlü insanlık ve şefkatlilikle bir araya gelebilir. Dünya da bunun örneği pek yok. Allah’a şükür bir tek sivilin burnu bile kanamadan bu operasyon büyük bir muvaffakiyetle tamamlandı. Sayın cumhurbaşkanımızın yüksek basireti ve feraseti hızlı hareket etme, ordumuzun tecrübesi ve kabiliyetiyle Allah’a şükürler olsun bizi zafere kavuşturdu. Afrin’de ve onun öncesinde gerek terör operasyonların ve 15 Temmuz’da şehit olan kardeşlerimize Allah rahmet eylesin” ifadelerini kullandı.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, ne zaman Gümüşhane’ye gittiysebakışlarda bir Konyalı muhabbetini, yüreklerde ve selam verişlerde Hz. Mevlana aşkını gördüğünü ifade ederek, “Onun için kendimi hep Gümüşhaneli hissettim ve bununla gurur duydum. Gümüşhaneliler irfan ve izzet sahibi insanlardır. Dolayısıyla neyi ne zaman yapacaklarını bilirler. Gümüşhane günlerini de öyle bir haftaya denk getirmişler ki hem tarihimiz hem maneviyatımız hem de tabiatımız açısından yeniden doğuş haftası. Tarihimiz açısından Çanakkale destanının yıldönümü, tabiatımız açısından Allah’ın bir lütfu olan baharın başlangıcı Nevruz Bayramı ve maneviyatımız olarak da üç ayların başlangıcı. Allah sizden razı olsun. Allah Çanakkale şehitlerimize Afrin şehitlerimize ve 15 Temmuz şehitlerimize rahmet eylesin” dedi.

Baharın güzellikleri ve Anadolu’nun en güzel hallerinin Gümüşhane’de yaşandığını belirten Davutoğlu, “Şehirlerin hukuki olarak büyükşehir olması ya da çok nüfus ve geniş coğrafyaya sahip olmasıyla ölçülemez. Şehirlerin büyüklüğü bıraktıkları mirasla ve insanların temsil ettiği değerlerle ölçülür. Bizim için Gümüşhane büyük bir şehirdir. Tanıdığım Gümüşhaneliler arasında hiç yanlış insan görmedim. Gümüşhaneliler hep başı dik, değerlerine sadık ve her zaman onurlu insanlardır. Dolayısıyla Gümüşhane’ye sevgimiz sadece siyasal bir boyut taşımaz” şeklinde konuştu.

Davutoğlu, Gümüşhane’nin Anadolu’nun Kafkasya’yla Karadeniz’le buluştuğu bir geçiş hattı üstünde olduğunu belirterek, “O bakımdan değerli Gümüşhaneliler ilinizin, şehrinizin kıymetini bilin. Siz küçük bir şehrin mütevazi temsilcileri değilsiniz. Büyük bir geleneğin bütün özellikleriyle yansıdığı köklü bir şehrin son derece onurlu bir temsilcisisiniz. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Gümüşhane üzerinde emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bu buluşmada emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının ardından açılış kurdelasını beraber kesen protokol üyeleri, etkinlikte yer alan stantları gezdi.