Afrin'e 1071 Kilo Pestil-Köme Gönderildi

Afrin'e 1071 Kilo Pestil-Köme Gönderildi

Gümüşhane’de faaliyet gösteren pestil ve köme üreticileri Afrin’de terör örgütlerine yönelik yürütülen ‘Zeytin Dalı’ operasyonunda görev yapan güvenlik güçlerine doğal enerji kaynağı olan pestil ve köme gönderdi.

Gümüşhane Pestil ve Köme Üreticileri Birliği tarafından organize edilen etkinlikte il genelinde üretim yapan tesislerin tamamının katkılarıyla hazırlanan 1071 kilogram pestil ve köme Afrin’de mücadele eden güvenlik güçlerine gönderildi.

Valilik girişinde yoğun kar yağışı altında gerçekleştirilen törenle, Gümüşhane’ye özgü ve tescilli dut pestili ve kömeler protokol mensupları tarafından kargo araçlarına yüklendi.

Törene Sayın Valimiz yanı sıra, Milletvekili Hacı Osman Akgül, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Pestil ve Köme Üreticileri Birlik Başkanı Baki Kara, Vali Yardımcılarımız Ali Arıkan, Aytaç Akgül, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek, İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş, İl Jandarma Komutanı Albay Cezayir Danışan, GTSO Başkanı İsmail Akçay, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İl Müftüsü Ercan Aksu, kurum müdürleri, pestil ve köme üreticileri katıldı.

Törende konuşan Sayın Valimiz Okay Memiş, Gümüşhane halkının, Gümüşhane’de yaşayan insanların, Gümüşhane’de geçimini pestil kömeyle sağlayan girişimlerin çok önemli bir duyarlılık örneği sergilediğini söyleyerek dernek başkanı ve bütün pestil köme üreticilerine teşekkür etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bütün unsurlarıyla birlikte misakı milli sınırları dışarısında Suriye’nin kuzeyinde yuvalanmaya çalışan ve ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı büyük bir tehdit oluşturan terör odaklarına karşı bir operasyona başladığını hatırlatan Sayın Valimiz, “Yüce Türk devleti hiçbir zaman emperyalist emellerle ve amaçlarla hareket etmedi. Tam tersine emperyalist güçlerin Osmanlı İmparatorluğunun parçalanmasından sonra tamamiyle yok olmasını bekledikleri anda ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının liderliğinde kurulan bir devletiz. Biz her zaman ileriye giden, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmaya çalışan bir devletiz. Bugün de dünya 5’ten büyüktür diyen ve mazlum milletlerin, mazlum toplumların adeta umudu olan Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve önderliğinde Türk Silahlı Kuvvetlerimizle şuanda belki de dünyanın büyük terör örgütlerinin odaklandığı o bölgeye kendi ülkesinin, kendi devletinin sınırlarını korumak adına operasyona başladı. Allah bütün TSK mensuplarını, kahraman askerimizi, kahraman polisimizi korusun ve muzaffer eylesin” dedi.

Gümüşhanelilerin ve Türk milletinin ne kadar duyarlı olduğunun, vatan söz konusu olduğunda her türlü fedakârlığı yapabileceğini ufak bir göstergesi olan bu organizasyonu önemsediğini dile getiren Sayın Valimiz, “Kurtuluş savaşında ninelerimiz, kadınlarımız kollarındaki bilezikleri, parmaklarındaki yüzükleri satarak askerine yardımcı oldu. Bizde böyle karınca kararınca imkânlarımız ölçüsünde onlara enerji vermek için, onların her daim yanında olduğumuzu, 24 saat esasına göre orada görev yapan kahraman askerlerimizin yanında olduğumuzun göstergesi olarak böyle bir organizasyonda bulunduk. Bütün pestil köme üreticisi kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Allah devletimizi, askerimizi orada muzaffer kılsın” diye konuştu.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül de “1071” rakamının önemine vurgu yaparak, “Anadolu’nun yurt olduğu ve bizi Anadolu topraklarından atmaya uğraşan küresel güçlere karşı bugün Afrin’de çok anlamlı ve çok önemli bir operasyon yapıyoruz. Afrin’e biz sevgimizi, merhametimizi, adaletimizi götürüyoruz. Türkiye üzerinde oyun oynamaya çalışan, hesap yapan, Türkiye’yi ameliyat masasına yatırmaya çalışan güçlere karşı bizim milli birlik ve beraberliğimizi koruyarak bir 15 Temmuz destanı daha yazarak vatan topraklarını her ortamda her noktada terör unsurlarına karşı yurt içinde veya yurt dışında korumaya muktedir olduğumuzu, terör örgütlerinin arkasındaki küresel güçlerin de anlaması, hissetmesi, diploması çabası kurma çabası içerisinde olmaları bizim için çok anlamlıdır” ifadelerini kullandı. Afrin operasyonunun Türkiye’nin sanayi ve savunma anlamında da geldiği noktanın çok anlamlı bir ifadesin olduğuna vurgu yapan Akgül, “Bugün Afrin’de ki operasyonumuzda kullanılan savunma araçlarımızın, savaş araçlarımızın yüzde 75’inin yerli olması bizim en büyük başarımızdır. Bizler 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtını yaptığımızda bize karşı uygulanan ambargo bizi büyük sıkıntılara sokmuştu. Bugün artık bize ambargo uygulamanın çok fazla bir anlamı kalmamıştır. Biz kendi ürünlerimizle, kendi mühimmatımızla, tankımızla, topumuzla, füzemizle, SİHA’mızla, İHA’mızla bütün terör örgütlerinin arkasındaki küresel güçlere rağmen yok etme kararlılığı ve iradesini gösteren bir ülkeyiz” şeklinde konuştu.

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen de böylesine anlamlı bir organizasyona imza attıkları için pestil ve köme üreticilerine teşekkür ederek, “Biz silahlı kuvvetlerimize, emniyet güçlerimize zaman zaman pestil ve köme gönderiyorduk. Onların güçlerine biz de enerji katıyorduk. Bugün 1071 kilogram olması da daha anlamlı oldu. Gümüşhane halkı Afrin’de operasyon yapan Mehmetçiklerin her zaman yanlarında, dualarımız onlarla beraber. Rabbim onları muzaffer eylesin. Gümüşhane halkının vatan, millet ve bayrak konusundaki hassasiyeti her zaman en üst noktada olmuştur ve her şey teferruat olmuştur” diye konuştu.

Gümüşhane Pestil ve Köme Üreticileri Birliği Başkanı Baki Kara ise Afrin’e doğal enerji kaynağı pestil ve kömelerin ulaşması için bütün pestil-köme üreticileri olarak çok kısa sürede organize olduklarını belirterek şunları söyledi: “Duygular milli birlik ve beraberlik olunca bütün arkadaşlarımız tereddütsüz elimizden ne gelirse yaparız diyerek bir gün içerisinde hazırlandık. Amacımız bu operasyon vesilesiyle gönderdiğimizin pestilin karşılığı olarak değil de milli ve manevi duygularımızı onların bilmeleri. Dualarımızla da onların her zaman yanında olacağız. Gümüşhane halkının ve pestil üreticilerinin yanlarında olduklarını bilsinler. Dört gözle operasyondan mutlu ve huzurlu bir şekilde dönmelerini bekliyoruz. Allah devletimize, askerimize yardım etsin. Bayrağımızın gölgesi üstlerinden eksik olmasın” diye konuştu.

Hazırlanan kolilerin her birisine gönderen firma tarafından yazılan birde mektup iliştirilirken, koliler protokol mensupları tarafından alana gelen kargo firmasının aracına yüklendi.