AVM İçin Otogar Esnafıyla Toplantı Düzenlendi

AVM İçin Otogar Esnafıyla Toplantı Düzenlendi

Gümüşhane'de yapılacak olan alışveriş merkezi için Gümüşhane Belediye Başkanlığı makamında geniş katılımlı toplantı düzenlendi.

Toplantıya Vali Okay Memiş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Jandarma Komutanı Albay Cezayir Danışan, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleriyle otogar esnafının katıldı. Toplantıda, otogarın yıkımına bir ay içerisinde başlanması kararlaştırıldı.

Toplantının açılışında konuşan Başkan Çimen, yaklaşık 2 yıldır Gümüşhane gündeminde olan, geçtiğimiz yıl da ihalesi gerçekleştirilen Alışveriş Merkezinin yapımı için mevcut otogar ve küçük sanayi esnafının tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Sürecin sonuna geldiklerini, bu süreçte vatandaşların mağdur edilmemesi için gayret gösterdiklerini dile getiren Çimen, “Mevcut otogarın karşısında yaptığımız binaya otogar esnafımızın geçici olarak yerleştireceğiz. Yine arka bölümdeki küçük sanayi esnafını da Bağlarbaşı’nda ki sanayimizin üst kısmında yaptığımız 27 işyerine taşıyacağız” dedi. Hedeflerinin AVM’yi Gümüşhane’ye hızlı bir şekilde getirmek olduğunun altını çizen Başkan Çimen, “Tüm altyapı işlerini bitirdik. Süreç lehimize işlemeye başladı. Kış sürecini de iyi değerlendirmek istiyoruz. İşlerin yoğun olmadığı dönemde tahliye işlemlerini tamamlamak istiyoruz. AVM’nin ihalesi 17 Şubat 2017’de gerçekleşti. Yaklaşık 11 ay oldu. Firmaya 6 ay içerisinde teslim etmemiz gerekiyordu. Ancak süreci ölü sezona getirmek istedik. Otogar esnaflarımız da okulların tatil sürecinde bu işlemi yapılmasını istedi. Otogar için yeni yaptığımız yeni yer geçici olarak düşünüldü. Uzun vadeli bir proje değil. O nedenle eksikliklerimiz, noksanlıklarımız var. Sorunları masaya yatırarak ortak akıl ile karar vermek istiyoruz. Esnaf arkadaşlarımız sıkıntılarını paylaşacak. Bu bizim 3’üncü toplantımız ve bu işi bir an önce sonuçlandırmak durumundayız” diye konuştu.

Vali Okay Memiş ise istişare kültüründe rahmet, bereket olduğunu belirterek, doğrudan yetkili oldukları konular da dahil olmak üzere her konuyu istişare ettiklerini söyledi.

Amaçlarının Gümüşhane’yi daha fazla geliştirmek, büyütmek olduğunu kaydeden Vali Memiş, “Olanla yetinmeyeceğiz. Daha iyiye ulaşmak için gayret edeceğiz. Bu kentte yaşayan vatandaşlarımız başka şehirlerde yaşayanlara asla imrenmesin. Eksiğimiz neyse oraya odaklanıyoruz. Bu kentin sosyal alanlara, nitelikli hizmet sektörüne ihtiyacı var. Daha yanaşabilir bir kente ihtiyacımız var. Daha fazla üniversite öğrencisi istiyoruz. On Bin öğrenci daha gelsin. Beş bine yakın kamu görevlisi var ve beş bin kişi daha buraya getirebiliriz. Gümüşhane’yi cazibe merkezi haline getirmemiz için sosyal alanlara ihtiyacımız var” dedi.

Yapılacak olan AVM’den kent esnafının olumsuz anlamda hiçbir zarar görmeyeceğine inandığını belirten Vali Memiş, “AVM’den alışveriş yapan vatandaşlarımız zaten esnafımızdan alışveriş yapmıyor. Çorabını, çamaşırını bile gidip Trabzon’dan veya internet üzerinden alıyor. Tam tersine esnafımıza katkısı da olacak. Bizim yüksek standartlı hizmete ihtiyacımız var. Düşük standartlı hizmetlere mahkûm olmamalıyız. Yapılan bu yatırımlar sayesinde bu kente dışardan nüfus alacağız. Daha fazla ve nitelikli öğretmen gelecek. Daha fazla sağlık çalışanı, hekim, mühendis, teknik eleman, polis, jandarma gelecek” ifadelerini kullandı.