Sarıkamış şehitlerine anma yürüyüşü

Sarıkamış şehitlerine anma yürüyüşü

Gümüşhane'de 103.yılında Sarıkamış şehitlerini anma programı önceki yılların aksine bu yıl ilk kez tarihi İpek Yolunun en önemli güzergahlarından 2 bin 50 metre rakımlı Zigana dağı geçidinde gerçekleştirildi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” etkinliği Zigana tüneli çıkışındaki yol ayrımından başladı. Yaklaşık 5 kilometre süren yürüyüş boyunca dev Türk bayrağı ve Atatürk posteri öğrenciler tarafından taşınırken, katılımcılar “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Vatan sana canım feda” sloganları atarak yürüdü.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüş öncesinde katılımcılara atkı, bere, eldiven gibi çeşitli hediyeler dağıtılırken, güneşli ve zaman zaman sisli ortamda gerçekleştirilen ve hava sıcaklığının sıfırın altında 4 derece olduğu ortamda gerçekleşen yürüyüş Zigana Gümüşkayak Kayak tesislerinde sonlandı.

Burada katılımcılara seslenen Gümüşhane Valisi Okay Memiş, 103 yıl önce bu ülkenin bekası için o soğukta şehit olan askerleri Gümüşhane için çok önemli sembol olan Zigana dağında gerçekleştirdikleri programla andıklarını söyledi.

Türk milletinin asker bir millet olduğunun altını çizen Vali Memiş, “Türk milleti asker doğar. Bir o kadarda disiplinlidir. Mehmetçiğimiz komutanlarının gerekirse öl emrine göre hareket eder. Bu vatan için her daim tüm silahlı kuvvetleri mensupları, emniyetimiz ölmeye, şahadete hazırdır. İşte bu Sarıkamış Şehitlerimizde bunun en önemli ve acı örneklerinden bir tanesidir. 30 bine yakın askerimiz tek bir mermi atmadan şehit olmuşlardır. Bir diğer örneği 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımızın emriyle sokaklara inan vatandaşlarımızdan 240 şehidimiz vardır. Bunlarda en az Sarıkamış şehitleri kadar önemlidir. Anayasal sisteme sahip çıkmak için asker olmamalarına rağmen canlarını feda etmişlerdir. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.

Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan’da birer konuşma yaptıktan sonra İl Müftüsü Ercan Aksu tarafından başta Sarıkamış şehitleri olmak üzere tüm şehitler için dua edildi.

Program Vali Memiş’e Zeynep Oral isimli küçük bir kız çocuğu tarafından Türk bayrağı hediye edilmesi ve tüm katılımcılara çorba ve simit ikram edilmesiyle son buldu.

Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (GÜDAK) üyesi sporcularının da destek verdiği programa Vali Okay Memiş, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek, Torul Kaymakamı Ertuğrul Aslan, Torul Belediye Başkanı Nidai Köroğlu, İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş, İl Jandarma Komutanı Albay Cezayir Danışan, Gümüşhane Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri, protokol üyeleri, gaziler, askeri birlik ve özel harekat polisleri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.