ABD’nin Kudüs kararı kınandı

ABD’nin Kudüs kararı kınandı

Gümüşhane’de ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararı protesto edildi.

İlk olarak merkez Kemaliye Camiinde Cuma namazı çıkışı AK Parti Gümüşhane İl Başkanlığı tarafından konuyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

AK Parti İl Başkanı Av.Celalettin Köse, burada yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump'ın hukuksuz Kudüs açıklamasını kınadıklarını ve Filistin halkını hiçbir zaman yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs’ün tüm Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu kaydeden Köse, “Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir. Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği “dünya 5’ten büyüktür” itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Basın açıklamasına Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kemaliye Camii'nin önündeki protestonun ardından Gümüşhane Sivil İrade Platformunca da protesto yürüyüşü düzenlendi.

Cumhuriyet Caddesi boyunca yürüyüşünü sürdüren ve "Kudüs'e selam direnişe devam" sloganı atan grup, yürüyüşünü Fatih Parkı'nda sonlandırdı.