Başkan Çimen'den Berat Kandili mesajı

Başkan Çimen'den Berat Kandili mesajı

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Ramazan ayının habercisi olarak da bilinen Berat kandili dolayısıyla mesaj yayınladı.

Başkan Çimen, tüm İslam aleminin Berat Kandili'ni tebrik ederek, "Feyiz ve bereketle dolu günlerden biri olan Berat Kandili'nin tüm insanlığa sevgi, barış, dostluk ve hayırlar getirmesi Rabbimden niyaz ediyorum" dedi.

Berat Kandili'nin özünde günahlardan arınma, Yüce Allah’ın rahmetine ulaşma ve bağışlanma olduğunu kaydeden Başkan Çimen, "Günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelen berat, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmaya vesiledir. Hz. Peygamber (s.a.v.) çeşitli hadis-i şeriflerinde Cenab-ı Hakkın bu mübarek gecede kullarına rahmet nazarı ile baktığını, bağışlanmak isteyenleri bağışladığını ve ilahi rahmetten istifade etmek isteyenlerin bundan yararlandığını haber vermektedir. Berat aynı zaman da Rahmet-i Rahman ile kuşatılma gecesidir. İman, ibadet ve düşünce hayatımız bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizle muhasebe, geleceğimizi planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için, bu mübarek geceyi fırsat bilmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle bütün İslâm aleminin Berat Kandili’ni tebrik ediyorum" ifadelerine yer verdi.