Başkan Çimen de Süleymaniye Mahallesinde ofis açtı

Başkan Çimen de Süleymaniye Mahallesinde ofis açtı
Gümüşhane Valisi Okay Memiş’in şehrin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye Mahallesinde Valilik ofisini faaliyete geçirmesinin ardından Belediye Başkanı Ercan Çimen’de Belediye Başkanlığı ofisini açtı.
Belediye Başkanlığı tarafından restorasyonu yaptırılan tarihi Zeki Kadirbeyoğlu konağının bir odasını başkanlık makamına çeviren Başkan Çimen, ilk toplantısını bugün Belediye Meclisini burada toplayarak yaparken, her hafta Cuma günleri Vali Memiş gibi toplantılarını ve halk kabullerini de burada gerçekleştirecek.Süleymaniye mahallesinin Gümüşhane için önemli bir değer olduğunu belirten Başkan Çimen, Süleymaniye Mahallesindeki makamında kendisini ziyaret eden gazetecilere yaptığı açıklamada Gümüşhane’de ilk defa Süleymaniye buluşmaları düzenlendiğini belirterek şehrin Belediye Başkanı olarak bundan mutluluk duyduğunu kaydetti.
Geçtiğimiz hafta Vali Memiş’in ilk uygulamayı yaptığını, kendisinin de il dışında olması nedeniyle uygulamayı bu hafta başlattığını dile getiren Başkan Çimen, “İnşallah bu süreçten sonra Sayın Valimizle beraber Gümüşhane Belediyesi ve Gümüşhane Üniversitesi her Cuma günü burada Süleymaniye buluşması yapacağız. Sayın Valimize buradan teşekkür ediyorum. İnsanlarımızı tarih kokan bu mahallemize bekliyoruz. Bizim 13 mahallemizden birisi de Süleymaniye Mahallemiz. Şehir için bir değer” dedi.İl merkezine 3 kilometre mesafedeki mahallenin şehirle bağlantısını sağlayan yolda yaklaşık 2 yıldır çalışma yapıldığını dile getiren Başkan Çimen, “Yol genişletme, altyapı çalışmaları, doğalgaz, elektriklerin yer altına alınması ve su sorunlarının çoğunu çözdük. İnşallah yeni yılda baharla birlikte asfaltı yapılacak. Şehirden buraya daha konforlu, daha modern bir şekilde gelinecek” diye konuştu.Mahallede Zeki Kadirbeyoğlu konağı ve restorasyonunda son aşamaya gelinen Paşa Hamamının yanısıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları destekle Sultan Süleyman Han Camii ve Tahir Efendi türbesini kısmen restore ettiklerini hatırlatan Başkan Çimen, mahalledeki hamam ve diğer eserleri zaman içerisinde restore edileceğini kaydetti.
Tarihi Süleymaniye Mahallesinde Müslüman Türkler ile Hristiyan Ermenilerin ve Rumlar’ın yüzyıllarca bir arada yaşadığının altını çizen Başkan Çimen, şunları söyledi: “Buranın insanı rahatlatan bir doğal yapısı var. Buranın yerlisi olan büyüklerimizden 900 metrekare yer hibe aldık. Orayı inşallah farklı bir motel veya belediye konağı şeklinde önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz. Mahallemizde hamamlar, kiliseler ve tarihi camilerimiz var. Yakın döneme kadar burada 40 bin-50 bin insanın yaşadığı söyleniyor. Bu mekanı hayata geçireceğiz. Tarih kokan mimari burada gelenleri rahatlatıyor. Vatandaşlarımızı bu tarihi mahalleyi tanıması için Cuma günleri Belediye araçlarımız ile vatandaşları buraya taşıyacağız. Seferlerimiz daha da artacak. Vatandaşlarımızın burada gelip yemek yiyebileceği, oturabileceği, dinlenebileceği alanlar oluşturacağız. Valiliğimiz, Belediyemiz ve Üniversitemizle beraber önümüzdeki yıllarda Süleymaniye Mahallesi gerçekten Gümüşhane’nin en önemli noktalarından birisi olacak.”