Festival coşkusu final konseri ile sona erdi

Gümüşhane Valiliği ve Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen 21. Uluslararası Kuşburnu-Pestil, Kültür ve Turizm Festivali, düzenlenen final konserleriyle sona erdi.

Geçtiğimiz Cuma günü başlayan ve üç gün süren festivalin son gününde sünnet şöleni, animasyon gösterileri ve mahalli sanatçılar konserinin ardından final konserinde Gümüşhaneli sanatçı Onur Akgül ile Türk Pop Müziği sanatçısı Emre Aydın sahne aldı.

Festival boyunca etkinliklerin gerçekleştirdiği Atatürk Caddesi yerine eski Atatürk Stadyumunda gerçekleştirilen konseri Vali Yücel Yavuz ve Belediye Başkanı Ercan Çimen başta olmak üzere binlerce vatandaş izledi.

Konserde sanatçılara plaket ve çiçeklerini takdim eden Belediye Başkanı Çimen, yaptığı konuşmada üç gün süren festivalin geceli gündüzlü coşku içerisinde geçtiğini söyledi. Festivalin planlandığı şekilde herhangi bir aksaklık ve üzücü olay yaşanmadan sona erdiğini dile getiren Başkan Çimen, “Etkinliklerimize büyük bir teveccühle katılım gösteren şehrimizin vefakar ve kadirşinas hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. Festivalin yeni bir konsept üzerine yapılması gerektiği konusunda ki düşüncelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki yıl bunun başlangıcını yeni bir anlayışla yapacağız. Yeni Türkiye vizyonuna uygun yeni Gümüşhane festivalini inşallah 2015 yılında gerçekleştireceğiz” dedi.

Başkan Çimen’in konuşmasında aynen şunları söyledi:

“12 Eylül Cuma günü başlayan ve 3 gün süresince geceli-gündüzlü coşku içinde gerçekleştirdiğimiz festivalimizin, aksaksız tamamlanmasında üzerlerine düşen görevleri özveriyle yerine getiren tertip komitesinde yer alan değerli arkadaşlarıma huzurlarınızda öncelikle teşekkür ediyorum. Şenliğimiz çok büyük oranda dikkat çekici bir aksaklık meydana gelmeden hamd olsun planladığımız şekilde tamamlanmış oldu. Festival süresince farklı mekânlarda gerçekleştirdiğimiz etkinlik ve yarışmalara büyük teveccühle katılım gösteren şehrimin vefakar ve kadirşinas siz aziz hemşehrilerime şükran ve minnettarlıklarımı sözün başında ifade etmek benim için bir hakkın ifasıdır. Sizlerin bu kadirşinaslığı olduğu müddetçe bizim hizmetkarlığımız hep sürecektir. Bunun böyle bilinmesini, burada huzurlarınızda özellikle belirtmek istiyorum. Festivalimizin açılış konuşmasında da ifade ettiğim üzere,  şenliğimizin mahiyetinin artık yeni bir anlayış ve konseptle düzenlenmesi gerektiği yönündeki fikrim ve uyarım, hamd olsun ki şehrimizin gündeminde de ciddi anlamda yankı bulmuş, dikkat çekmiş ve haklı bulunmuştur. Hatırlanacağı üzere, Cuma günkü açılış konuşmamda; Öncelikle, kültür ve medeniyetimizin ihyası açısından, önem taşıyan bu tür etkinliklerin, şehir kimliğinin zamanın ruhuna uygun bir şekilde ortaya konmasının gereğini, özellikle ifade etmiştim. Söz konusu konuşmamda; ‘Yeni Türkiye’nin inşa sürecine girdiğimiz bir dönemde, Gümüşhane’nin geleceğinin nasıl şekil alacağını ve istikametinin ne yönde tayin edileceğine, hep birlikte kent halkı olarak artık yeniden ve çok boyutlu bir şekilde karar vermek zorunda olduğumuzu’ ifade etmiştim. Orada, ‘Şenliğimiz sadece müzik ve eğlence programlarından mı ibaret kalacak, yoksa çok daha kapsamlı bir festival-kongre havasına mı bürünecek’ diye sormuştum. Ayrıca, ‘yeni Türkiye vizyonuna hizmet edecek, kültür ve medeniyet vizyonumuzla derinden ilişkili yeni bir festival mantığını tüm kent bileşenleriyle el ele vererek hayata geçirmesinin artık zamanı gelmiştir’ şeklindeki uyarımı burada da yineliyorum. Bu düşüncelerimizin şehrimizde destek görmesi, festivalin önümüzdeki yıl yeni bir anlayışla gerçekleştirileceği sorumluluğunu bizlere yüklemiştir.

Yeni Türkiye vizyonuna uygun yeni Gümüşhane Festivalinin bu konsepti inşallah 2015 yılında düzenleyeceğimiz 22.’inci festivalimizde sizlerin de desteğiyle ortaya konacaktır. Bu final konuşmasının sonunda Belediyemiz ve valiliğimizle ortaklaşa düzenlediğimiz festivalimizin gerçekleştirilmesinde katkı sağlayan başta Başbakanlık Tanıtım Fonu ve Kültür Turizm Bakanlığı’na, Gümüşhane Valiliği’ne, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne, Cengiz İnşaat’a, Yıldızlar Holding’e ve final sanatçımızı gönderen Doğan Holding Onursal Başkanı değerli hemşehrimiz Aydın Doğan ile il dışından gelerek festivale katılan başta İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu Başkanı Sayın Tahsin Söğüt ve yönetim kurulu üyeleri ve yine Ankara GÜDEF yönetim kurulu üyeleri ve yerel basınızın değerli temsilcilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca festivalimizin son gününde bizleri yalnız bırakmayarak onurlandıran Giresun milletvekilimiz, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Nurettin Canikli’ye şehrim adına teşekkür ediyorum. Bu arada belediyemizce ilk kez düzenlenen sünnet şölenimize katkı sağlayan İstanbul Kâğıthane Belediye Başkanımız Sayın Fazlı Kılıç ve Kâğıthane Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sadık Şişman’a,  Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Yavuz Çakıroğlu’na, Çocuk Cerrahi Uzmanı Onur Yalçın’a, Üroloji Uzmanı Cem Yücel’e, Genel Cerrah Uzmanı Serbülent Aydın’a ve festivalimize katkı sağlayan ismini saymayı unuttuğum herkese Gümüşhane Belediye Başkanı olarak en derin şükranlarımı ifade ediyorum. Son olarak  şehrimize teşrif eden tüm misafirlerimize, sanatçılarımıza, işadamlarımıza STK temsilcilerimiz ile Gümüşhane sevdalısı tüm dostlarımıza minnettarlığımı ifade ediyorum.Bu arada bir eğitim kenti olan şehrimizde yarın başlayacak olan 2014-15 eğitim-öğretim yılı münasebetiyle, geleceğimizin teminatı tüm öğrenci kardeşlerime Cenab-ı Allah’tan muvaffakiyetler diliyor, başarı yolunda hep yanlarında olacağımızı tekraren ifade etmek istiyorum.Geceniz hayırlı, coşkunuz daim olsun… Allaha emanet olun.”