Başkan Çimen’den 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Mesajı

Başkan Çimen’den 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Mesajı

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Başkan Çimen, mesajında, tarihin önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi'nin dönemin imkansızlıklarına rağmen milletin bağımsızlığı, onuru ve vatanı uğruna hiçbir fedakarlıktan çekinmediğini gözler önüne serdiğini kaydetti.

Başkan Çimen, Kurtuluş savaşına ve Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olan Çanakkale Zaferi'nin tarihte eşine az rastlanan en büyük kahramanlık destanlarından biri olduğuna dikkati çekerek, şu ifadelere yer verdi:

"Bu zafer, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkansızlıklara rağmen, vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu göstermesi bakımından da insanlık tarihi içinde çok özel bir yere sahiptir. Çanakkale'de ortaya konulan bu sarsılmaz vatan sevgisi, bu millet olma bilinci en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür. Çanakkale ruhu göstermiştir ki, dünyada bu milletin varoluş iradesini kıracak hiç bir güç yoktur. İnanıyorum ki, o yüksek ruh, o millet olma şuuru, o vatan sevgisi bu topraklar üzerinde ebediyen var olacaktır. 'Çanakkale geçilmez' dedirten ecdadımızdan miras aldığımız vatan sevgisi, bizlere emanet edilmiş olan bu aziz vatana, günümüzde ve gelecekte, aynı şuur ve sadakatle sahip çıkılacağının da güvencesidir. Bizler, milletçe hep birlikte, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne yükseltme gayreti içinde olmayı sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum."