Başkan Çimen: İstiklal Marşı bir destanın adıdır

Başkan Çimen: İstiklal Marşı bir destanın adıdır

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Başkan Çimen, bağımsızlığın sembollerinden biri olan İstiklal Marşı’nın TBMM tarafından milli marş olarak kabulünün 95. yıl dönümünü en kalbi duygularıyla kutladığını kaydederek, “Milli mücadele günlerinin heyecanını destansı bir şekilde yansıtan İstiklal Marşımız, dün olduğu gibi bugün de kalplerimizi, ruhlarımızı birleştirmekte, yolumuzu aydınlatmaktadır” dedi.

İstiklal Marşımızın düşman kuvvetlerinin bombardımanı altında her türlü yokluk içinde göğsünü Vatanı için siper etmiş ecdadımızın kurtuluş mücadelesi olduğunu belirten Başkan Çimen, "Büyük fedakarlıklarla kazanılan istiklal mücadelemiz, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un muhteşem mısralarıyla ebedileşmiştir. Milletimizin yaşadığı en buhranlı dönemde ‘Korkma’ diye başlayan İstiklal Marşımız, kahraman ordumuza ve aziz milletimize umut aşılamış, milli mücadele ruhunun canlanmasına vesile olmuştur. Bizler, bu emsalsiz marşa sahip olmak için çok bedel ödedik. Çok can verdik. Bu marş feda edilmiş bedenlerin, aşk ile şahadete koşan ruhların, savaş meydanında can veren çocukların arkasından yazılmış bir destandır. İstiklal Marşımız, milletimizin zor şartlar içinde bulunduğu durumu, sahip olduğu gücü ve kararlılığı bugüne taşıyan, geçmişle geleceğimizi buluşturan, milletimizin en kıymetli ortak değerlerindendir. İstiklal Marşımızın kabulünün 95. yıl dönümünde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını şükran ve rahmetle anıyorum" ifadelerine yer verdi.