İtfaiye Müdürlüğünden baca temizliği uyarısı

İtfaiye Müdürlüğünden baca temizliği uyarısı

İtfaiye Müdürlüğünden baca temizliği uyarısı

Gümüşhane Belediyesi İtfaiye Müdürü Muzaffer Pezük, kış mevsiminde olası yangınlara karşı vatandaşları, bacalarında oluşan kurumları temizletmeleri konusunda uyara bulundu.

Pezük, kış aylarda artan soba ve baca yangınlarının yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini kaydederek, "Binaların Yangından  Korunması Hakkında Yönetmeliği’ne göre bacaların temizlik ve bakımının her yıl yaptırılması zorunludur. Doğalgaz bacalarının yılda bir fuel-oil, mazot ve katı yakıt bacalarının yılda iki, restoran otel mutfak sistemleri ve bacalarının çalışma yoğunluğuna göre 3 ile 6 ay arasında temizlettirmeleri gerekiyor" dedi. 

Baca yangınlarının özellikle bakımsızlıktan meydana geldiğini ifade eden Pezük, “İnsan hayatı bizim için çok önemli. Soba kullanan vatandaşların baca bakımını ve soba temizliğini yılda en az 2 kere yapmaları veya yaptırmaları gerekmektedir. Kış mevsimi başlamadan soba bacalarının temizliğinin yapılması can ve mal emniyeti bakımından önem taşıyor. Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep oluyor. Tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazları ölümlere, kurum tutuşması ise yangınlara neden oluyor. Bu nedenle her yıl can kaybı ve milyonlarca liralık maddi zarar meydana geliyor.  Ama özellikle alt katta çıkan baca yangınlarından dolayı baca deliğine kapattığınız kağıt ve gazete gibi kolay tutuşabilen maddeler sizin de yangında mağdur olmanıza sebep olabilir. Bu yüzden baca deliklerinin kapatılmasına ve baca borularının geçtiği duvarın yakınına eşya koymamaya da dikkat etmelisiniz" diye konuştu.