İtfaiyecilik Haftası kutlanıyor...

İtfaiyecilik Haftası kutlanıyor...

İtfaiyecilik Haftası kutlanıyor...

Gümüşhane Belediyesi İtfaiye Müdürü Harun Şeker, İtfaiyecilik Haftası nedeniyle kent merkezinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Şeker, kent merkezindeki esnaf ve vatandaşlara broşür dağıtarak, yangın ve yangından korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Her yıl 25 Eylül 1 Ekim tarihleri arasında İtfaiyecilik Haftası'nın kutlandığını belirten Şeker, "Hafta nedeniyle bizde yangının ne olduğu ve nasıl kontrol altına alındığı hakkında vatandaşlarımıza bildi veriyoruz" dedi.

Şeker, 25 Eylül 1923 yılında çıkarılan bir kanunla itfaiyeciliğin Belediye hizmeti olarak kabul edildiğini kaydederek, "Bir itfaiyecinin görevleri arasında ilk olarak hayat kurtarmak, sonrasında mal ve çevreyi kurtarmak gelir. İtfaiyeci olmak çok zorlu bir meslektir özverili ve cesaretli olmak gerektirir. Bu yüzden görev süresince sürekli eğitimler düzenliyoruz ve tatbikatlar gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Yangının ortaya çıkmasındaki ilk nedenin dikkatsizlik olduğunu ifade eden Şeker, "Ormanda ateş yakıp söndürmemek, sigara izmaritinin söndüğünden emin olmadan yanabilecek cisimlerin üstüne atmak gibi bu tür olaylar yangının yavaş yavaş başlamasına sebep olur. Evde, işyerinde ortaya çıkan yangınlarda birey olarak ilk yapacağımız şey paniğe kapılmadan elektrik sigortasını kapamak, gazla çalışan bir ısınma sistemi varsa vanayı kapatmak olabilir ve ardından ücretsiz olarak hizmet veren 110 numaralı telefondan itfaiyeye haber verebiliriz" ifadelerine yer verdi.